Pedro AGRAMUNT

Pedro  AGRAMUNT Representative
Senator
Partido Popular
Senado
Calle de Bailén, 3  ES - 28013 - Madrid
BE Spain


Membership of political groups:

  • Members not belonging to a Political Group (Member)

Assembly Member

  • since 25/11/2003  (Representative-Spain)
  • from 26/06/2000 to 25/11/2003 (Substitute-Spain)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development

President of the Assembly

  • from 25/01/2016 to 06/10/2017