Konstantinos TZAVARAS

Konstantinos  TZAVARAS Representative
Deputy
N.D.
House of Parliament
Palaia Anactora GR - 10021 - Athens
BE Greece


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 25/01/2016  (Representative-Greece)
  • from 30/09/2013 to 19/04/2015 (Representative-Greece)
  • from 03/10/2011 to 01/10/2012 (Representative-Greece)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • EPP/CD Full Member: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Full Member: Sub-Committee on Human Rights
  • Alternate of: Mr Evangelos MEIMARAKIS in the Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development)
  • Alternate of: Mr Evangelos MEIMARAKIS in the Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development )