Yasin AKTAY

Yasin  AKTAY Representative
Deputy
AK Party
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)
Bakanlıklar TR - 06543 - ANKARA
BE Turkey


Membership of political groups:

  • Free Democrats Group (Secretary General)

Assembly Member

  • since 22/01/2018  (Representative-Turkey)
  • from 25/01/2016 to 21/01/2018 (Substitute-Turkey)
  • from 27/11/2015 to 25/01/2016 (Representative-Turkey)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on Integration

Declarations of interests

  • No declaration available yet