Signataires : M. René ROUQUET,
France, SOC ; M. Damien ABAD,
France, PPE/DC ; Mme Boriana ÅBERG,
Suède, PPE/DC ; M. Pedro AGRAMUNT,
Espagne, PPE/DC ; M. Ferdinando AIELLO,
Italie, SOC ; Mme Brigitte ALLAIN,
France, SOC ; Mme Luise AMTSBERG,
Allemagne, SOC ; Mme Liv Holm ANDERSEN,
Danemark, ADLE ; Lord Donald ANDERSON,
Royaume-Uni, SOC ; Mme Ingrid ANTIČEVIĆ MARINOVIĆ,
Croatie, SOC ; Mme Danielle AUROI,
France, SOC ; M. Vahan BABAYAN,
Arménie, CE ; M. Viorel Riceard BADEA,
Roumanie, PPE/DC ; Mme Theodora BAKOYANNIS,
Grèce, PPE/DC ; M. Gérard BAPT,
France, SOC ; M. José María BENEYTO,
Espagne, PPE/DC ; Mme Ana BIRCHALL,
Roumanie, SOC ; M. Piet De BRUYN,
Belgique, NI ; M. Gerold BÜCHEL,
Liechtenstein, ADLE ; M. André BUGNON,
Suisse, ADLE ; Mme Elena CENTEMERO,
Italie, PPE/DC ; M. Massimo CERVELLINI,
Italie, NI ; M. Corneliu CHISU,
Canada ; M. Christopher CHOPE,
Royaume-Uni, CE ; M. James CLAPPISON,
Royaume-Uni, CE ; M. Agustín CONDE,
Espagne, PPE/DC ; M. Paolo CORSINI,
Italie, SOC ; M. Corneliu Mugurel COZMANCIUC,
Roumanie, PPE/DC ; M. David CRAUSBY,
Royaume-Uni, SOC ; M. Yves CRUCHTEN,
Luxembourg, SOC ; M. Zsolt CSENGER-ZALÁN,
Hongrie, PPE/DC ; Mme Katalin CSÖBÖR,
Hongrie, PPE/DC ; Mme Marie-Christine DALLOZ,
France, PPE/DC ; M. Don DAVIES,
Canada ; M. Arcadio DÍAZ TEJERA,
Espagne, SOC ; M. Sergio DIVINA,
Italie, NI ; Mme Aleksandra DJUROVIĆ,
Serbie, PPE/DC ; Mme Ivana DOBEŠOVÁ,
République tchèque, ADLE ; Mme Elvira DROBINSKI-WEIß,
Allemagne, SOC ; Mme Nicole DURANTON,
France, PPE/DC ; M. Bernd FABRITIUS,
Allemagne, PPE/DC ; Mme Doris FIALA,
Suisse, ADLE ; M. Mihai-Viorel FIFOR,
Roumanie, SOC ; Mme Ute FINCKH-KRÄMER,
Allemagne, SOC ; M. Gvozden Srećko FLEGO,
Croatie, SOC ; M. Daniel FLOREA,
Roumanie, SOC ; M. Bernard FOURNIER,
France, PPE/DC ; M. Hans FRANKEN,
Pays-Bas, PPE/DC ; M. Jean-Claude FRÉCON,
France, SOC ; M. Giuseppe GALATI,
Italie, PPE/DC ; Mme Tina GHASEMI,
Suède, PPE/DC ; M. Andreas GROSS,
Suisse, SOC ; M. Jonas GUNNARSSON,
Suède, SOC ; M. Nazmi GÜR,
Turquie, GUE ; M. John HALLIGAN,
Irlande, GUE ; M. Matjaž HANŽEK,
Slovénie, GUE ; M. Gábor HARANGOZÓ,
Hongrie, SOC ; Mme Helena HATKA,
Pologne, PPE/DC ; M. Alfred HEER,
Suisse, ADLE ; Mme Françoise HETTO-GAASCH,
Luxembourg, PPE/DC ; Mme Rózsa HOFFMANN,
Hongrie, PPE/DC ; M. Oleksii HONCHARENKO,
Ukraine, CE ; Mme Arpine HOVHANNISYAN,
Arménie, PPE/DC ; Mme Anette HÜBINGER,
Allemagne, PPE/DC ; M. Andrej HUNKO,
Allemagne, GUE ; M. Gediminas JAKAVONIS,
Lituanie, ADLE ; Mme Eva-Lena JANSSON,
Suède, SOC ; Mme Lotta JOHNSSON FORNARVE,
Suède, GUE ; M. Aleksandar JOVIČIĆ,
Serbie, PPE/DC ; M. Antti KAIKKONEN,
Finlande ; Mme Liana KANELLI,
Grèce, GUE ; Mme Marietta KARAMANLI,
France, SOC ; Mme Naira KARAPETYAN,
Arménie, PPE/DC ; M. Niklas KARLSSON,
Suède, SOC ; Mme Eirini KASIMATI,
Grèce, GUE ; Mme Vasiliki KATRIVANOU,
Grèce, GUE ; Mme Ioanneta KAVVADIA,
Grèce, GUE ; Mme Ksenija KORENJAK KRAMAR,
Slovénie, ADLE ; M. Attila KORODI,
Roumanie, PPE/DC ; M. Rom KOSTŘICA,
République tchèque, PPE/DC ; Mme Elvira KOVÁCS,
Serbie, PPE/DC ; M. Tiny KOX,
Pays-Bas, GUE ; Mme Julia KRONLID,
Suède, NI ; Mme Dalia KUODYTĖ,
Lituanie, ADLE ; Mme Stella KYRIAKIDES,
Chypre, PPE/DC ; Mme Athina KYRIAKIDOU,
Chypre, SOC ; Mme Inese LAIZĀNE,
Lettonie, CE ; M. Olof LAVESSON,
Suède, PPE/DC ; M. Pierre-Yves LE BORGN',
France, SOC ; M. Jean-Yves LE DÉAUT,
France, SOC ; M. Jacques LEGENDRE,
France, PPE/DC ; M. Tomasz LENZ,
Pologne, PPE/DC ; Mme Inese LĪBIŅA-EGNERE,
Lettonie, PPE/DC ; M. François LONCLE,
France, SOC ; M. Andrii LOPUSHANSKYI,
Ukraine, ADLE ; M. Jacob LUND,
Danemark, SOC ; Mme Kerstin LUNDGREN,
Suède, ADLE ; M. Dirk Van der MAELEN,
Belgique, SOC ; M. Philippe MAHOUX,
Belgique, SOC ; M. Jenő MANNINGER,
Hongrie, PPE/DC ; M. Thierry MARIANI,
France, PPE/DC ; M. Rait MARUSTE,
Estonie ; Mme Meritxell MATEU PI,
Andorre, ADLE ; Mme Pirkko MATTILA,
Finlande ; M. Frano MATUŠIĆ,
Croatie, PPE/DC ; Mme Liliane MAURY PASQUIER,
Suisse, SOC ; M. Michael McNAMARA,
Irlande, SOC ; Sir Alan MEALE,
Royaume-Uni, SOC ; Mme Ana Catarina MENDES,
Portugal, SOC ; M. Jean-Claude MIGNON,
France, PPE/DC ; Mme Dangutė MIKUTIENĖ,
Lituanie, ADLE ; Mme Marie-Claude MORIN,
Canada ; M. João Bosco MOTA AMARAL,
Portugal, PPE/DC ; M. Arkadiusz MULARCZYK,
Pologne, CE ; M. Killion MUNYAMA,
Pologne, PPE/DC ; Mme Oľga NACHTMANNOVÁ,
République slovaque, SOC ; Mme Hermine NAGHDALYAN,
Arménie, CE ; M. Michele NICOLETTI,
Italie, SOC ; M. Aleksandar NIKOLOSKI,
''L'ex-République yougoslave de Macédoine'', PPE/DC ; Mme Marija OBRADOVIĆ,
Serbie, PPE/DC ; M. Žarko OBRADOVIĆ,
Serbie, SOC ; Mme Judith OEHRI,
Liechtenstein, ADLE ; Mme Carina OHLSSON,
Suède, SOC ; M. Pieter OMTZIGT,
Pays-Bas, PPE/DC ; M. Joseph O'REILLY,
Irlande, PPE/DC ; M. José Ignacio PALACIOS,
Espagne, PPE/DC ; M. Bernard PASQUIER,
Monaco, ADLE ; M. Ángel PINTADO,
Espagne, PPE/DC ; M. Yves POZZO DI BORGO,
France, PPE/DC ; M. Gabino PUCHE,
Espagne, PPE/DC ; Mme Carmen QUINTANILLA,
Espagne, PPE/DC ; M. Luc RECORDON,
Suisse, SOC ; M. André REICHARDT,
France, PPE/DC ; M. Frédéric REISS,
France, PPE/DC ; M. Andrea RIGONI,
Italie, ADLE ; M. Michel RIVARD,
Canada ; M. François ROCHEBLOINE,
France, PPE/DC ; M. Alexander ROMANOVICH,
Fédération de Russie, SOC ; Mme Maria de Belém ROSEIRA,
Portugal, SOC ; M. Armen RUSTAMYAN,
Arménie, SOC ; M. Rudy SALLES,
France, PPE/DC ; Mme Milena SANTERINI,
Italie, SOC ; M. Kimmo SASI,
Finlande ; Mme Deborah SCHEMBRI,
Malte, SOC ; M. Stefan SCHENNACH,
Autriche, SOC ; M. Nikolaus SCHERAK,
Autriche, ADLE ; M. Andreas SCHIEDER,
Autriche, SOC ; M. André SCHNEIDER,
France, PPE/DC ; Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER,
Suisse, PPE/DC ; M. Mher SHAHGELDYAN,
Arménie, PPE/DC ; M. Serhiy SOBOLEV,
Ukraine, PPE/DC ; Mme Olena SOTNYK,
Ukraine, ADLE ; Mme Maria Edera SPADONI,
Italie, NI ; M. Marc SPAUTZ,
Luxembourg, PPE/DC ; Mme Lorella STEFANELLI,
Saint-Marin, PPE/DC ; M. Ionuț-Marian STROE,
Roumanie, PPE/DC ; M. Michał STULIGROSZ,
Pologne, PPE/DC ; Lord John E. TOMLINSON,
Royaume-Uni, SOC ; M. Pavlo UNGURYAN,
Ukraine, PPE/DC ; M. Snorre Serigstad VALEN,
Norvège, GUE ; M. Francesco VERDUCCI,
Italie, SOC ; M. Nikolaj VILLUMSEN,
Danemark, GUE ; M. Dimitris VITSAS,
Grèce, GUE ; M. Sergiy VLASENKO,
Ukraine, PPE/DC ; M. Volkmar VOGEL,
Allemagne, PPE/DC ; M. Klaas de VRIES,
Pays-Bas, SOC ; Mme Nataša VUČKOVIĆ,
Serbie, SOC ; M. Johann WADEPHUL,
Allemagne, PPE/DC ; Mme Katrin WERNER,
Allemagne, GUE ; M. Morten WOLD,
Norvège, CE ; M. Maciej WYDRZYŃSKI,
Pologne, ADLE ; M. Jordi XUCLÀ,
Espagne, ADLE ; Mme Svitlana ZALISHCHUK,
Ukraine, PPE/DC ; M. Tobias ZECH,
Allemagne, PPE/DC ; Mme Kristýna ZELIENKOVÁ,
République tchèque, ADLE ; Mme Marie-Jo ZIMMERMANN,
France, PPE/DC ; Mme Naira ZOHRABYAN,
Arménie, CE ; M. Levon ZOURABIAN,
Arménie, ADLE